KONKURS FILMOWY DLA MŁODZIEŻY „NASZ KLIMAT”
Konkurs filmowy „Nasz Klimat” to nie tylko okazja do wykorzystania swojego talentu filmowego, ale także sposób na wyrażenie swojego zaangażowania w sprawy klimatyczne. Twoje przesłanie może dotrzeć do szerokiej publiczności i pomóc w budowaniu świadomości na temat zmian klimatycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym filmowcem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem, ten konkurs to szansa, której warto nie przegapić.
DLA KOGO – młodzieży w wieku 15-19 lat, zespoły od 1 do 3 osób
CO: FILM EDUKACYJNY o tematyce związanej z ochroną środowiska, zmianami klimatu, energetyką itp., długość od 38 sec do 5 min, w jakości full HD, max. 1GB
KIEDY :
1) Rejestracja udziału w konkursie od 25 do 1.11.2023 godz. 23.59 – OTWÓRZ FORMULARZ (Rejestracja chęci uczestnictwa)
2) Zgłoszenia filmów od 1.12 do 22.12.2023 godz. 23:59 (osoby, które wcześniej nie zarejestrowały chęci udziału w konkursie mogą wypełnić od razu formularz zgłoszenia filmu);
Formularz zgłaszania filmów (od 1 do 22 grudnia 2023)
NAGRODY:
1) Nagroda główna – profesjonalny kurs produkcji filmowej online (www.projektfilm.pl)
2) Nagroda od NGO – dysk przenośny wielkości min 1 TB
3) Dla wszystkich uczestników i uczestniczek konkursu nagrody książkowe (książki o klimacie i transformacji energetycznej)
GŁOSOWANIE: To Wy wybieracie zwycięski film! Instrukcje jak głosować otrzymacie mailem.
WYNIKI – Wyniki konkursu zostaną ogłoszone do 12 stycznia 2023 r.
Wszystkie szczegóły odnośnie Konkursu znajdziesz w Regulaminie (link do regulaminu).
Cenne informacje odn. zmian klimatu można znaleźć m.in. na stronie www.naukaoklimacie.pl, ściągając książkę „Klimatyczne ABC” dostępnej nieodpłatnie w formie pdf tutaj: Klimatyczne ABC lub na platformie www.ziemianarozdrozu.pl. Zachęcamy również do własnych niezależnych poszukiwań!
Podsumowanie wykładów o klimacie, transformacji energetycznej i realizacji filmowej:

Wydarzenie „Nasz Klimat” – wykład i dyskusja o klimacie i transformacji energetycznej poprowadzone przez Marcina Popkiewicza oraz inauguracja konkursu filmowego połączoną z wykładem o realizacji filmowej Olgierda Michalaka odbyło się 25 listopada 2023 r. w Domu Kultury Świt w Warszawie. Transmisję wydarzenia można obejrzeć na kanale You Tube Polskiej Zielonej Sieci tutaj: Nasz Klimat – nagranie ze spotkania
Agenda:
12:00-14:30 – wykład i dyskusja o klimacie i transformacji energetycznej – Marcin Popkiewicz
14:30 – 15:15 – lunch [zapewniony przez oganizatorów]
15:15 – 15:25 – inauguracja konkursu filmowego „Nasz Klimat”
15:25 – 16:00 – wykład o realizacji filmowej – Olgierd Michalak
Nasz Klimat – wykład i dyskusja o klimacie, transformacji energetycznej i filmie & inauguracja konkursu filmowego
Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę, że klimat i środowisko potrzebują naszej uwagi i zaangażowania. Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej widoczne, a my jako społeczeństwo musimy podjąć konkretne działania, aby przeciwdziałać ich negatywnym skutkom. Dlatego niezwykle ważne jest organizowanie wydarzeń edukacyjnych i inspirujących, które pomogą nam lepiej zrozumieć te kwestie. Jednym z takich wydarzeń jest „Nasz Klimat,” które odbyło się 25 listopada w Domu Kultury Świt w Warszawie o godz. 12:00. Wydarzenie „Nasz Klimat” było unikalną okazją dla wszystkich zainteresowanych sprawami klimatycznymi, transformacją energetyczną i filmem, aby pogłębić swoją wiedzę. Wykłady były prowadzone przez wybitnych ekspertów w dziedzinie zmian klimatu i realizacji filmowej: Marcina Popkiewicza oraz Olgierda Michalaka. Marcin Popkiewicz to znany działacz pro-klimatyczny i autor licznych książek poświęconych zmianom klimatycznym. Jego wiedza i doświadczenie pomogą uczestnikom zrozumieć, dlaczego ochrona klimatu jest tak istotna. Olgierd Michalak to doświadczony filmowiec, który podzielił się swoją wiedzą na temat sztuki tworzenia filmów i jak można wykorzystać ją, aby przekazywać ważne społeczne przesłania. Mamy nadzieję, że jego prelekcja zachęciła młodych ludzi z zacięciem filmowym do zaangażowania się w konkurs filmowy.
Konkurs Filmowy „Nasz Klimat”
Jednym z kluczowych punktów programu była inauguracja konkursu filmowego „Nasz Klimat”. Była to wspaniała okazja dla młodych pasjonatów filmu oraz ochrony klimatu i środowiska, aby wyrazić swoje przemyślenia i obawy na temat zmian klimatycznych. Wystarczy pomysł, trochę czasu i zwykły telefon komórkowy, aby wziąć udział w konkursie.
Filmy konkursowe powinny mieć od 38 sekund do 5 minut i mogą być tworzone indywidualnie lub w zespołach składających się z maksymalnie trzech osób. Rejestracja uczestnictwa w konkursie jest możliwa od 25 listopada do 1 grudnia 2023 roku, a filmy można zgłaszać do 22 grudnia 2023 roku. Konkurs jest skierowany do osób w wieku od 15 do 19 lat.
Dlaczego warto wziąć udział?
Konkurs filmowy „Nasz Klimat” to nie tylko okazja do wykorzystania swojego talentu filmowego, ale także sposób na wyrażenie swojego zaangażowania w sprawy klimatyczne. Twoje przesłanie może dotrzeć do szerokiej publiczności i pomóc w budowaniu świadomości na temat zmian klimatycznych. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym filmowcem czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z filmowaniem, ten konkurs to szansa, której nie warto przegapić.
Więcej informacji na temat konkursu „Nasz Klimat” oraz regulamin konkursu będą dostępne są na stronie www.agitproject.info od 25 listopada 2023 r. Tam również znajdą się szczegóły dotyczące rejestracji i zgłaszania filmów oraz nagród. Niezapomniana przygoda i szansa na wpływanie na swoją rzeczywistość czekają na wszystkich gotowych podjąć wyzwanie!
*Zależy nam na tym, aby konkurs 'Nasz Klimat’ był dostępny dla wszystkich – prosimy o zgłoszenie potrzeb związanych z dostępnością na adres: naszklimat@zielonasiec.pl
Prelegenci

Marcin Popkiewicz
Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, „Nauka o klimacie” oraz „Zrozumieć transformację energetyczną”. Założyciel i redaktor portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”. „Lider edukacji o zrównoważonym rozwoju” magazynu Forbes w 2022 r. Przewodniczący Komitetu Monitorującego projektów z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Olgierd Michalak
Olgierd Michalak – urodzony w 1981 w Warszawie operator obrazu, operator kamery. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor zdjęć do dokumentów i reportaży w ponad 90 krajach na świecie skoncentrowanych na naturze i człowieku. W jego dorobku są zarówno realizacje w Himalajach, podczas konfliktów zbrojnych jak i zdjęcia podwodne na otwartym oceanie. Ma na swoim koncie pracę dla telewizji polskich i zagranicznych. Jego prace zostały wyemitowane w ponad 50 krajach, zdobywając nagrody od Grand Press po nagrodę Delfina z Cannes. Przez ostatnie 7 lat jest autorem zdjęć do programu “Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. Urodzony podróżnik.