Z kamerą o ekologii. Warsztaty edukacyjne dla młodzieży

Świetna atmosfera, zaangażowana młodzież i unoszący się nad tym wszystkim duch sztuki filmowej. Warsztaty w Katowicach zorganizowane przez Polską Zieloną Sieć oraz stowarzyszenie “BoMiasto” okazały się wielkim sukcesem. W zajęciach i konkursie filmowych wzięło udział kilkadziesiąt chorzowskich licealistów.  

Warsztaty odbyły się 22 stycznia 2024 r. w katowickim Parku Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Ich częścią był konkurs filmowy zorganizowany w ramach projektu AGIT, w którym wzięli udział uczniowie z III liceum ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Chorzowie. Młodzież miała nagrać krótkich filmów (od 30 sekund do 5 min.)  dotyczące ekologii m.in. katastrofy klimatycznej, globalnego ocieplenia, zjawisk pogodowych etc. Młodzież spisała się na piątkę! Efektem ich pracy było ponad 20 filmów. Prace licealistów wezmą udział w trwającym do końca stycznia konkursie “ Nasz klimat”. 

Konkurs filmowy “Nasz klimat”

Wystarczy tylko telefon! Jeżeli masz 15-19 lat i interesujesz się klimatem, to weź udział w naszym konkursie! Zadanie jest proste. Należy stworzyć krótki (od 38 sekund do 5 min) filmik o klimacie i wysłać go do nas przez formularz. Inspiracje dosłownie leżą na ulicy! Wkurzają Cię śmieci, denerwuje smog czy plastik? Chwyć za telefon i powiedź co o tym myślisz. Zajmie Ci to chwilę. Do wygrania CENNE NAGRODY!!!

Formularz zgłaszania filmów

Formularz zgłaszania filmów

  NAGRODY:

Nagroda główna – profesjonalny kurs realizacji i produkcji filmowej online (www.projektfilm.pl)

Nagroda od NGO – dysk przenośny wielkości min. 1 TB

Dla wszystkich uczestników i uczestniczek konkursu nagrody książkowe (książki o klimacie i transformacji energetycznej)

Wszystkie szczegóły znajdziesz w Regulaminie

Garść wskazówek

Cenne informacje dotyczące zmian klimatu można znaleźć m.in. na stronie www.naukaoklimacie.pl, ściągając książkę “Klimatyczne ABC” dostępnej nieodpłatnie w formie pdf tutaj: Klimatyczne ABC lub na platformie www.ziemianarozdrozu.pl. Mamy też dla Was kilka dodatkowych wskazówek, które są dostępne w naszej bibliotece dokumentów: Wskazówki o realizacji filmowej

Podsumowanie wykładów o klimacie i realizacji filmowej

Wydarzenie „Nasz Klimat” – wykład i dyskusja o klimacie i transformacji energetycznej poprowadzone przez Marcina Popkiewicza oraz inauguracja konkursu filmowego połączona z wykładem o realizacji filmowej Olgierda Michalaka odbyło się 25 listopada 2023 r. w Domu Kultury Świt w Warszawie. Transmisję wydarzenia można obejrzeć na kanale You Tube Polskiej Zielonej Sieci tutaj: Nasz Klimat – nagranie ze spotkania

Nasi prelegenci

Marcin Popkiewicz – analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu”, „Rewolucja energetyczna. Ale po co?”, „Nauka o klimacie” oraz „Zrozumieć transformację energetyczną”. Założyciel i redaktor portali naukaoklimacie.pl i ziemianarozdrozu.pl. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”. „Lider edukacji o zrównoważonym rozwoju” magazynu Forbes w 2022 r. Przewodniczący Komitetu Monitorującego projektów z zakresu Europejskiego Zielonego Ładu w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Olgierd Michalak – urodzony w 1981 w Warszawie operator obrazu, operator kamery. Absolwent Wydziału Operatorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autor zdjęć do dokumentów i reportaży w ponad 90 krajach na świecie skoncentrowanych na naturze i człowieku. W jego dorobku są zarówno realizacje w Himalajach, podczas konfliktów zbrojnych jak i zdjęcia podwodne na otwartym oceanie. Ma na swoim koncie pracę dla telewizji polskich i zagranicznych. Jego prace zostały wyemitowane w ponad 50 krajach, zdobywając nagrody od Grand Press po nagrodę Delfina z Cannes. Przez ostatnie 7 lat jest autorem zdjęć do programu “Kobieta na krańcu świata” Martyny Wojciechowskiej. Urodzony podróżnik.